SERIA KUPUJ Z GŁOWĄ [#10] NAPRAWIAJ

naprawa

Wszystko Ci się w życiu psuje i kupujesz nowe? A dlaczego nie naprawiasz starego tylko wymieniasz na tzw. lepszy model? Po co Ci to? Naprawa i recykling są dużo lepsze niż wyrzucanie.

Oczywiście, ja też kocham nowe sprzęty i nowości rynkowe. Kto ich nie lubi? Nigdy nie należałam jednak do ludzi, którzy co roku wymieniają sprzęty na lepszy model. Oczywiście, gdyby mi ktoś je dawał – nie pogardziłabym niczym, bo wiem jak bardzo ułatwiają życie. Ale ja na wszystko muszę zapracować sama. Jeżeli mam działające sprzęty, to po co mam je ulepszać i wydawać pieniądze na rzeczy, które już posiadam? 

Kiedy psują się sprzęty

Takie podejście do życia miałam od zawsze. Teraz od kilku lat potrzebuje wymiany wszystkich sprzętów na jakich pracuje. Nie mam na czym pracować, nie mam na czym pisać, nie mam czym nagrywać, nie mam na czym obrabiać grafiki. Nie mam na czym realizować swoich życiowych projektów, a mimo to robię to, jak tylko mogę 🙂 Często jest to okrutnie trudne, męczące i zabiera ogromną ilość czasu, ale robię. Robię to, mimo, że inni nawet nie tknęliby palcem. Robię to, aby kiedyś tą ciągnącą się sytuacje od kilku lat, wreszcie móc zmienić i zakończyć. Nie stękam, nie płacze jak mi bez tego wszystkiego źle, tylko robię – na tyle ile mogę. Z dobrymi sprzętami pewnie podbijałabym już cały świat, a jest jak jest – zwykła lekcja życia.

Sprzęty zepsuły się kiedy rzucano na mnie czarną magię. Ta ostatnia, która miała mnie uśmiercić, dobiła moje wszystkie działające urządzenia już doszczętnie. To, co działało się równocześnie, nie pozwoliło zarobić na nowe.

Nie należę do osób, które kupią najtańszy sprzęt. Do osób, które później będą znowu inwestować w kolejny po pół roku, bo ten najtańszy się zepsuje. Mój obecny laptop do projektowania, ma tak dopasowane parametry do oprogramowania projektowego, że służy mi już 11 lat. Mimo, że już dawno nie domaga, a wręcz ledwo się trzyma, to dawniej był jednym z najdroższych sprzętów na rynku. Jak widać – opłaciło mi się to, bo sprostał bardzo wielu trudnym zadaniom przez taki ogrom czasu.

W tej chwili również analizuje w co warto było by zainwestować, a w co się nie opłaca. Ludzie nie czytają. Czasami parametry sprzętów komputerowych różnią się tylko jedną składową, która różni się cenowo np. o 200 zł. Taka mała suma, a sprzęt rzekomo ma różnice cenową na kilka tysięcy złotych. Mi dlatego często chce się trochę śmiać z influancerów, którzy chwalą się ile pieniędzy na sprzęty wydali. Wystarczy zobaczyć parametry tych sprzętów i porównać je z innymi. Człowiek wtedy myśli – ale cię oszukali 🙂 nie ma się czym chwalić 🙂

Kupując nowe produkty, które mają być niezawodne, warto poświęcić im trochę czasu na analizę i porównanie z tymi tańszymi. To jest dokładnie tak jak ze zdaniem „nie wszystko złoto co się świeci”. To, że ktoś pokazuje radość – nie znaczy, że jest szczęśliwy. Fakt, że ktoś pokazuje bogactwo – nie znaczy, że potrafi z niego korzystać. To, że ktoś wmawia innym, że jest wspaniały i dobry – nie znaczy, że tak jest i ma dobrą duszę. Fakt, że dany sprzęt świeci się na złoto – nie znaczy, że ma złoty środek. Powierzchowne patrzenie na każdą rzecz, zawsze może zgubić.

naprawa i recykling - dlaczego warto naprawiać rzeczy?

Naprawa i recykling – dlaczego warto to robić?

Wiele rzeczy na świecie jest zepsutych, a mogłyby służyć innym, gdyby tylko je ktoś naprawił. Naprawa i recykling to nic trudnego. Wręcz przeciwnie. Daje wiele możliwości twórczego podejścia do życia.

Pewien Pan z Polic, kiedy w pandemii dzieci przeszły na nauczanie zdalne, wpadł na pewien pomysł. Postanowił, z dobroci serca naprawiać zepsute laptopy i komputery. Następnie, w formie działającej – przekazywać dzieciom, które potrzebują mieć na czym wykonywać e-lekcje. Naprawił i przekazał takich komputerów w trakcie pandemii ponad 150 sztuk. Nie ma milionów na koncie. Nie może kupić nowych sprzętów i dać w prezencie dzieciom jako nowe, aby mogły się kształcić i rozwijać. Może wykorzystać swoje umiejętności, naprawić i przekazać dalej. Ten człowiek, ma w sobie więcej wartości, niż wszyscy wpatrzeni w siebie ludzie, których jedynym problemem życiowym są – oni sami. Warto brać z tego Pana przykład. Tylu ludzi szuka celu w życiu i myśli tylko o sobie. Narzeka, że mając wszystko, jest tak wszystko źle. A co mają powiedzieć Ci co nie mają?

Mi się już takich ludzi słuchać nie chce. Zawsze pouczają świat jak żyć, a sami mają tak paskudne życia i nie wiedzą nawet co się na świecie dzieje. Wszystko co robią ma przynieść zysk im. Nie daj Boże innym. Nie daj Boże, żeby ktoś miał lepiej od nich. Naprawa i recykling czegokolwiek w ich życiu nie istnieje. Wszystko musi być podparte dobrobytem. A dobrobyt nie świadczy od razu o dobrych cechach charakteru człowieka. Wystarczy wszystkim wyłączyć prąd i wszyscy nagle biedni są. Banki nie działają, kryptowaluty nie istnieją, nie ma kogo naśladować, przed kim się popisywać. Nawet domu nie można sprzedać, bo nie byłoby nikogo kto by kupił. Bez prądu wszyscy byliby równi – i biedni.

Recykling w domu? Czy naprawa domu?

Ponadto, jakiś czas temu, zaczęłam przez przypadek oglądać filmy związane z eksploracją opuszczonych budynków. Zaskoczyło mnie, jaki ogrom takich budynków stoi pustych. Wewnątrz nich znajduje się czasami pełne wyposażenie, które jedynie wystarczyłoby ustawić, odnowić i nadać miejscu nowej świetności. Ludzie ze wszystkiego korzystają i wyrzucają. Budują, a później zostaje po tym ruina. Niszczą świat, ale nie biorą za to odpowiedzialności, bo przecież ktoś, kiedyś, gdzieś, się tym zajmie – nie oni… ktoś. Ja jestem przyzwyczajona do widoku nieużytków, porzuconych terenów i budynków jednorodzinnych. Widziałam w swoim życiu takich mnóstwo, a każdy teren który projektuje na początku wygląda jak ruina. Budowane kilka lat temu domy jednorodzinne (których w swoim życiu minęłam setki), już teraz mogą stać puste. Z gotowym dachem, a nawet oknami. Wszystko dlatego, że właściciel działki np. splajtował kiedy przyszła pandemia i nie będzie mógł wymarzonego domu dokończyć.

A taki dom.. stoi później pusty i z roku na rok popada w coraz większą ruinę.

Czy ktoś go skończy? Ktoś go kupi i wykończy?

A w życiu!!!

Po co? Naprawa i recykling nie ma tu nawet miejsca bytu. Wszystko leży później tak, jak zostało porzucone.

Lepiej wybudować własny dom. Dom, który może za kilka lat od dnia budowy, skończy tak samo – kiedy znowu życie okaże się nieprzewidywalne. Może Wy nie wiecie, bo nie mieliście nigdy możliwości pojeździć po terenach pozamiejskich. W każdym miejscu, gdzie budowane są domy jednorodzinne, stoją setki porzuconych budynków. Wszystkie w stanie surowym – wymurowane, z dachami, bez okien, bez wykończonej elewacji i ścian. Naprawdę są ich setki. Niektóre historie takich domów poznałam. Jedne zostawały niedokończone, bo np. właściciel umarł lub zginął w wypadku samochodowym w trakcie budowy. Innym razem firma osoby, która budowała sobie dom, splajtowała i marzenie o własnej przestrzeni przepadła na zawsze. Komornik przejął nieruchomość, i później nikt nie chce jej kupić. Jeszcze innym razem, budowa wyniosła więcej niż inwestująca osoba zakładała. Oszczędności życia upłynniły się już na etapie stanu surowego, więc budynek czeka na… lepsze czasy.

Kiedy ja oglądam takie miejsca, to myślę sobie

– ale bym to miejsce odnowiła, ale bym tu posprzątała, ale bym dała komuś nowe życie.

Tak jak czasami w tych programach telewizyjnych, gdzie budują ludziom nowy dom, realizują działkę marzeń, czy wykańczają mieszkanie.

Inni – uciekają od takich porzuconych miejsc, bo przecież są „brzydkie”. Takie „brzydkie” jak moje zepsute sprzęty. „Brzydkie” jak starsi ludzie, którzy mają większe doświadczenie życiowe niż nie jeden 20-paro latek, który uznaje, że wszystkie rozumy pozjadał. A może takie „brzydkie”, bo opuszczone i zaniedbane, bo nie mogły liczyć na przychylnego człowieka, który zobaczyłby w nich potencjał. Takie „brzydkie”, bo ktoś, kiedyś, kto miał wizję, utracił wszystko i nie mógł tego dokończyć, naprawić, rozwinąć. A te miejsca byłyby świetnymi lokalizacjami dla biednych rodzin, które mogłyby godnie żyć. To także świetne miejsca dla tych, którzy zostali bez domu np. po utracie własnego domu. Tak rzekomo wszyscy wszystkim pomagają, tylko jakoś nie w tym co potrzeba. A naprawa i recykling wymagają tylko zaangażowania.

Jak wygląda Twoje otoczenie – tak wygląda Twoje życie, czyli recykling własnego życia

Aby cokolwiek w życiu szło, trzeba najpierw wszystko w życiu naprawić. Ja naprawiam życie, naprawiam sprzęty, naprawiam miejsca dla innych, które przez lata były nieużytkami. A kiedy już wszystko jest naprawione, człowiek czuje się lepiej. Wszystko w życiu i domu działa. Tereny, które kiedyś były zaniedbane – nabierają blasku. Jakby co najmniej przeszły wizytę w salonie piękności 🙂

I można byłoby tylko ładnie podsumować temat naprawy jednym cytatem: „Jak wygląda Twoje otoczenie, tak wygląda Twoje życie”. Chaos w życiu codziennym, nieład, zaniedbanie to również oznaka takich samych cech w duszy. To co na zewnątrz to i wewnątrz. Jak się dobrze czujesz – chcesz się stroić i świetnie wyglądać. Jak coś jest w duszy nie tak – chodzisz w łachmanach, bo wszystko Ci jedno. Kto z Was w pandemii częściej chodzi w wygodnym stroju lub dresach? To tak bardzo z przyjemności, czy z depresji, że nic się nie chce? (ja nie znam tego uczucia, bo ja na co dzień dresów nie noszę – mnie taki strój dołuje).

A jak to jest z Wami? Naprawiacie czy wymieniacie wszystko na lepszy model? Dostrzegacie możliwości w zniszczonych przedmiotach, miejscach, strojach, czy od razu uznajecie, że ich jedyne miejsce to śmietnik? Jakich sprzętów Wam do życia potrzeba, aby móc spełniać własne marzenia i jak radzicie sobie, kiedy tych sprzętów nie macie? Dajcie znać w komentarzu.

Poprzednie wpisy z serii kupuj z głową

A jeżeli jeszcze nie zapoznaliście się z wcześniejszymi wpisami z tej serii, zapraszam pod linki poniżej. Może znajdziecie coś w nich dla siebie.

(#1) Plan na rok

(#2) Licz

(#3) Kupno – Sprzedaż

(#4) Nowe czy używane

(#5) Oszczędność na jedzeniu

(#6) Paragon to klucz do twoich finansów

(#7) Raty, leasing, kredyt

(#8) Analiza, porównanie, wybór

(#9) Idą wakacje – planuj wydatki

————————————————

Kup i przeczytaj moje autorskie ebooki

 • „Unikat na dnie (?)… czyli co zrobić kiedy życie jest pełne przeszkód?”

 • Znajdziesz mnie w social mediach

  —————————————————

  Prawa autorskie:Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie czy modyfikowanie treści z tego bloga w formie tekstowej lub audiowizualnej (video) podlega pod prawo karne i będzie egzekwowane. Więcej w zakładce prawa autorskie na dole strony.

  Może to Ci się spodoba:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *