SERIA PROJEKTOWANIE W ROK [#9] UWAŻAJ NA WROGÓW

projektowanie w rok

Temat może kontrowersyjny, ale nie mogę go nie poruszyć. Moja pierwsza firma odnosiła ogólnopolskie sukcesy. Wywiad z Mają Popielarską, pojawienie się w programie Maja w ogrodzie, 4 castingi na prowadzącą programu, wygrane w konkursach. I co? Mojej firmy już nie ma, bo została zniszczona przez nieuczciwą konkurencję. Pora zatem powiedzieć o konkretach, które mogą Was zniszczyć jak wejdziecie na rynek projektowy lub twórczy i będziecie działać w sieci. Nieuczciwa konkurencja – może zniszczyć Wam najlepszy biznes i najbardziej poukładane życie.

Czym jest nieuczciwa konkurencja i czy da się przed nią obronić?

Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w art. 3 Pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji określa:

„1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

2. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej, prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym oraz nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczane towary lub wykonane usługi.”

Niestety pierwszy punkt przerobiłam w całości. W drugim przerobiłam naśladownictwo produktów i usług, pomawianie, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, utrudnianie dostępu do rynku.

Czy było to łatwe, miłe i przyjemne?

Nie!

Czy było jawne i łatwe do odkrycia?

Nie!

Czy ktoś uwierzył mi, zamiast nieuczciwej konkurencji?

Nie!

Dlatego mojej pierwszej firmy już nie ma. Dlatego teraz nie podpisuje się nigdzie imieniem i nazwiskiem – poza fakturą. Dlatego działam pod nazwą firmy / marki / pseudonimem – oficjalnie, ale nie tak, abym mogła być łatwo kojarzona i wyszukana po nazwisku. Nazwisko z sieci wyrzuciłam już prawie w całości, chociaż jeszcze mi trochę starych wpisów na stronach zostało.

Przerobiłam przez to wszystko bankructwo. Przerobiłam utratę wszystkiego – dobrego imienia, życia, znajomych, kontrahentów. Upadłam na sam dół – i to wszystko nie z własnej woli.

Tak, dzisiaj chce Wam powiedzieć – branża projektowa i twórcza ma ogromną ilość głupich ludzi, którzy zrobią wszystko, by innych zniszczyć. Niestety ich głupota i niewiedza dotycząca takich postępowań jako czyn karalny (czyli przestępstwo do lat 3) jest tak mała, że jeżeli kara nie przyjdzie do nich przez sąd, to przyjdzie w inny sposób. Karma wraca zawsze, czy z naszą pomocą czy bez niej.

Jak nie być nieuczciwą konkurencją względem innych i dlaczego zyskowniejsze jest kierowanie się współpracą a nie rywalizacją?

Bez względu na to, czy Wy będziecie musieli się chronić przed głupimi ludźmi czy to Wy będziecie mieć takie zapędy, żeby kogoś zniszczyć, ja Wam powiem jedno. Mądrość poznaje się po tym, że zamiast kogoś zniszczyć, zacznie się z nim współpracować i podwoi się siły, aby osiągnąć coś wielkiego. Niestety nie wszystkich stać na taką wielkość i mądrość, a ja na takich ludzi jeszcze nigdy nie natrafiłam 🙂 Oni wolą ze mną walczyć, a nie mnie wypromować, aby sami mogli z tego czerpać.

Ten rozdział  jest dość obszerny, ponieważ jeżeli już chcecie podzielić się ze światem swoim twórczym talentem w jakikolwiek sposób, musicie umieć siebie i to co robicie bronić – wszelkimi sposobami.

Dla mnie najlepszym filmem, który obrazuje czym jest projektowanie i biznes w tym zakresie (chociaż w filmie inna kwestia projektowa jest poruszana) to film „Joy”. Jest tam scena z pistoletem. Nie chce spoilerować, jeżeli nie widzieliście, ale ta scena pokazuje jak się walczy z nieuczciwą konkurencją. Najważniejszy punkt jak Was ktoś naśladuje, kopiuje, okrada a przy tym jeszcze umniejsza i pomawia za plecami (żeby nie tylko Was okraść, ale także się Was pozbyć), jest jeden – takim osobom nie można na to pozwalać. Wróg chce być wrogiem – proszę bardzo! Na własną odpowiedzialność. Jednak Wy  zachowajcie się jak aktorka w firmie Joy – miejcie swoją siłę.

nieuczciwa konkurencja - wrogowie w pracy i życiu

Nieuczciwa konkurencja w codziennym życiu

I wiecie co? Pomyśleć, że to co przerobiłam w pierwszej firmie i przerobiłam także w ubiegłym roku (i niestety w tym nadal), kiedy mnie pewna Ukrainka okradała z treści na instagramie. Nagrywała z tego filmy na youtube na swój kanał, dodając do moich treści rozszerzenie swojej filozofii, i nie raczyła uwzględnić w swoich filmach, że treść jest skopiowana żywcem z mojego życia i publikacji. Nawet kartkę trzymała w ręku, aby punkt po punkcie taką samą chronologie mojej wypowiedzi zachować w tym filmie 🙂 Robi dokładnie to samo z wpisami i relacjami z bloga. Czyta mój każdy wpis na blogu, a później po moich publikacjach wrzuca podobny kontent do siebie (często naśladowany 1:1). Gdzie ja – tam ona. Jawna nieuczciwa konkurencja.

Nigdy mnie nie oznaczyła w tych filmach i publikacjach. Nigdy nie powiedziała, że inspiruje się moim profilem czy blogiem – zresztą tak jak i jej mąż, też nie miał godności, aby to kiedykolwiek zrobić, bo naśladował nie tylko mnie, ale i innych – co było widać po komentarzach. Mijają lata, a oni dalej nie potrafią zrozumieć tak prostej rzeczy, że inspirując się kimkolwiek podaje się źródło każdej z tych inspiracji (oznacza i udostępnia inspirowaną treść czy zdjęcie, na którym się bazowało lub kogoś cytowało). A jak czerpie się z tego dodatkowo zyski, to należy zapłacić pomysłodawcy inspirowanego pomysłu część wynagrodzenia, jakie się na tym zarobiło (a przecież osoby, które kopiują, w tym celu to robią – dla zysku).

Jak oni mogą tak oczywistej rzeczy nie wiedzieć działając w sieci? Nie mam pojęcia. Powinni filmy Sylwka Wardęgi o Wersow obejrzeć, bo on mówi i uważa dokładnie tak jak ja. Polecam.

Oznaczenie miejsca, z którego zaczerpnęło się inspiracje, prawnie byłoby poprawne – bo wtedy byłaby to faktyczna inspiracja. A tak? Jest tylko notoryczna kradzież i plagiat, które ujawniają się w sieci jak lawina.

Mi należą się od nich potężne przeprosiny, ale że nie szanują ludzi, to nie mam się nawet czego spodziewać. Nie zrozumieli przez 1,5 roku co do nich mówię, to czego ja się mogę po takich ludziach spodziewać? Niczego pozytywnego, skoro z tak negatywnej strony się pokazali.

Naśladownictwo produktów, czyli jawny objaw nieuczciwej konkurencji

Nie przypomina Wam ich działanie zapisu powyższej ustawy o nieuczciwej konkurencji, gdzie widnieją słowa „naśladownictwo produktów”? Przecież sama ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji o tym mówi, a nieuczciwa konkurencja zawsze uważa, że to normalne co robi. Aż się wierzyć nie chce. Dorośli ludzie i nic o życiu nie wiedzą.

Więc widzicie. Takich paskudnych ludzi jest dużo więcej i w branży twórczej musicie się na to nastawić. Odtwórców jest pełno, a co najśmieszniejsze – oni zawsze uznają się za twórców 🙂 Twórca tworzy – a nie kopiuje. Robią tak, bo są bez tożsamości. Są nijacy. Są zakłamani. Uwielbiają być tylko łechtani w swoje słabiutkie ego (nawet sporo utworów powstało o takich ludziach w ostatnim czasie). Nic samodzielnie nie potrafią wymyślić. I niestety – ich kopiować się nie da, bo nie ma z czego.

Nieuczciwą konkurencją są zatem dla mnie wszyscy Ci, którzy kopiując innych i są na tyle bezczelni, że wydaje im się, że nikt nie widzi ich oszustwa, i że nie ma na nich sposobów. Gdyby nie było – nie byłoby to zapisane prawnie i nie byłoby ustaw na ten temat.

Od 14 lat nie daje taryfy ulgowej nieuczciwym ludziom, bo widzę, że im bardziej daje – mówię wprost i czekam na ich poprawienie się – to mam wrażenie, że otaczają mnie sami idioci (mam tu na myśli tą nieuczciwą konkurencję). Kiedy zwracam im uwagę, już po pierwszym razie powinni się zawstydzić i pokornie przeprosić. A oni, zamiast to zrobić, to nabierają na sile i dalej bezkarnie kopiują i okradają jak gdyby nigdy nic. Serio? Tak trudno zrozumieć, że czyni się przestępstwo i po zwróceniu uwagi robi się to nadal? Serio? No cóż – mi to obrazuje od razu zło w ludzkiej skórze – niestety najczęściej pod postacią kobiet (co za niefart, bo sama jestem kobietą, ale to właśnie kobiety zawsze mnie okradają i źle mi życzą). Ale tak – nieuczciwa konkurencja jest słabą jednostką, a że nie każda kobieta może cechować się siłą, to działa nieuczciwie, bo nie potrafi inaczej.

Wcześniejsze wpisy z tej serii:

I to tyle w publikacji na blogu. Jeżeli natomiast nie czytaliście wcześniejszych wpisów to zapraszam tutaj:

  1. PRZYGOTOWANIA
  2. NIE PROJEKTUJ JAK 20 LAT TEMU
  3. NAUKA TO PODSTAWA
  4. W PRAKTYCE, NIE W TEORII
  5. NIE DAJ SIĘ OMAMIĆ
  6. DOKŁADNIE ORGANIZUJ
  7. KONSEKWENTNIE DO KLIENTA
  8. Ceń się mimo wszystko, lub mów, że jesteś amatorem

————————————————

Zapraszam po więcej przemyśleń:
—————————————————
Prawa autorskie:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie czy modyfikowanie treści z tego bloga w formie tekstowej lub audiowizualnej (video) podlega pod prawo karne i będzie egzekwowane.
Więcej w zakładce prawa autorskie na górze strony.

Może to Ci się spodoba:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *