Jak inwestować w siebie nie mając pieniędzy?

jak inwestować w siebie

Co to znaczy inwestycja w siebie? Nie wiem czy zauważyliście, ale mój cały blog dotyczy inwestycji w siebie. W mniejszym lub większym stopniu, ale jednak. Inwestycji w siebie przez rok życia, aby to życie odmienić, kiedy nie daje szczęścia lub nie jest skierowane na ścieżkę, jaką chciało się w życiu iść. Ja też przez wiele lat myślałam, że idę dobrą drogą, a tak wcale nie było. Szłam branżą, która mi się podobała, ale kompletnie nie robiłam tego co było mi pisane lub co ja chciałam robić i gdzie chciałam dojść.

Czasami myślę sobie, że jestem już na to za stara, żeby móc jeszcze swoje marzenia zrealizować. Z drugiej strony jak patrze na swój jedyny w życiu autorytet, to wiem, że tamta kobieta zaczęła osiągać swoje marzenia dopiero po 40 roku życia. Zatem wychodziłoby, że jeżeli dożyje – wszystko jeszcze przede mną 🙂 To jak jest z tym inwestowaniem w siebie nie mając pieniędzy?

Dlaczego brak pieniędzy to ratunek na drodze do lepszego życia?

Przeszłam wiele. Wiele ludzi widziałam w swoim życiu. Jedni biedni i zadłużeni przez kredyty, tracący w życiu wszystko, na co latami pracowali. Inni bogaci aż nadto, ciągle narzekający, nieszczęśliwi, szukający przygód i uciekający od zbytniej odpowiedzialności. Oczywiście nie mówię, że te cechy nie były także między sobą połączone, ale to mi zobrazowało jedno. Dofinansowane życie jest łatwiejsze, ale staje się nudne. A niedofinansowane, wymaga ciągłego zaangażowania w życie, aby wyjść z kłopotów,  i krok po kroku dotrzeć do upragnionego sukcesu, który przychodzi zdecydowanie dłużej niż u ludzi zamożnych – którzy idą na łatwiznę i wszystko w życiu kupują (pewnie dlatego są nieszczęśliwi, bo nie potrafią poświęcić czemuś czasu – nie mają cierpliwości, na którą biedni są wręcz skazani).

Kiedy ja zaczęłam zmieniać swoje życie?

Kiedy byłam na dnie.

Nie wtedy kiedy zarabiałam grube tysiące za jeden projekt. Wręcz przeciwnie – wtedy, kiedy przez biedę musiałam wszystko sprzedawać by żyć.

Wtedy, chcąc wyjść z patowej sytuacji, postanowiłam, że muszę wszystko zmienić, aby się podnieść. I tak się właśnie stało, chociaż podnoszenie trwało od 2017 roku.

Tą drogę pokonuje już 5 rok. Było okrutnie ciężko. Byli także na drodze ludzie, którzy tylko rozpraszali i przeszkadzali. Były okoliczności, które więziły przed podjęciem szybszej decyzji. Były też kpiny, pomówienia, oczernianie, okradanie mnie z tego co buduje, tylko dlatego, że ktoś nie potrafi samodzielnie zdobyć się na swój własny wysiłek wymyślenia czegokolwiek i ciągle musi to robić wzorując się na innych. Tych wszystkich ludzi i okoliczności mam tak po dziurki w nosie, że nawet sobie sprawy nie zdajecie. Za to wiem jedno – faktycznie jestem inna i tego nikt mi nie odbierze.

  • Kiedy nie ma się pieniędzy – szybciej można schudnąć.
  • Nie ma się na jedzenie, więc się nie je 🙂
  • Nie ma się na paliwo do samochodu, bilet autobusowy, a tym bardziej na podróżowanie – to się chodzi kilometrami lub jeździ na rowerze – i ćwiczy przy tym sylwetkę.
  • Kiedy nie ma się pracy, w której można byłoby zarobić – można poświęcić czas na siebie i w tym czasie regularnie ćwiczyć, aby do tego nowego życia wejść z przytupem i dobrą kondycją.
  • Kiedy nie ma się pieniędzy, nie można kupić nowego sprzętu czy ubrań, więc dopiero jak się schudnie od niejedzenia 😉 i ćwiczeń związanych z chodzeniem 😉 można dobrać nowy styl ubrań do swojej nowej sylwetki, a sprzęt kupić z zaoszczędzonych pieniędzy – tych nie wydanych na komunikację kołową.
  • Bez się pieniędzy i oszczędności – można zrobić porządek w domu i sprzedać zbędne rzeczy.
  • Kiedy nie ma się pieniędzy, można poświęcić czas na darmową naukę tutoriali i oglądanie filmów na yt, które nauczą nowych umiejętności i wpłyną na polepszenie finansów w przyszłości.
  • Bez pieniędzy – robi się wszystko by je mieć, więc pokora i próba wymyślenia czegoś swojego na czym można zarabiać przychodzi dużo łatwiej niż wtedy, kiedy ma się wszystko.
To trochę moich przykładów, prosto z doświadczenia 🙂 Uważam, że tamten upadek był mi potrzebny, aby wrócić na prawidłową ścieżkę swojego wymarzonego życia. Oczywiście – straty w ludziach były nieuniknione, ale jeżeli ludzie nie wspierali i nie rozumieli marzeń, to po co tacy w otoczeniu?
I tak mogę uznać, po tych kilku latach, że jestem na prawidłowej ścieżce 🙂 Odrzuciłam ludzi, którzy nie powinni ściągać mojej uwagi w żaden sposób, bo nic mi w życiu nie zaoferowali. Teraz jestem tylko dla tych, którzy faktycznie są w stanie mi coś zaoferować, a ja dzięki temu nie tracę widoku swojej życiowej drogi 🙂 – a poza tym mam wreszcie odpowiednią ilość czasu i nie padam na twarz, żeby wszystkich wokół zadowalać. Już nie muszę.

I jak inwestować w siebie nie mając pieniędzy?

Dać sobie czas. To wszystko. To jest największa inwestycja – czas bez pieniędzy, który wpłynie na zmianę dotychczasowego życia. Pieniądze do tego nie są potrzebne. Potrzebne jest zaangażowanie. Nic więcej. Bez zaangażowania w zmiany gwiazdka z nieba nie spadnie, a fruwanie po kosmosie kiedy dostało się konkretny cel na ziemi, nie rozwiąże żadnych problemów. Dlatego zamiast słuchać otoczenia i wszystkich jak to dobrze radzą, a nie potrafią tego udowodnić swoim własnym życiem, pora odrzucić i zabrać się w inwestycje w siebie. Zobaczycie jaki po roku będzie tego efekt.

Dlatego – głowa do góry, bez względu jak mało funduszy teraz macie. Od każdego dna da się radę odbić. Wiem – bo się odbiłam, a wrogów tych samych i nowych dalej mam pełno 🙂 Jak będziecie ze mną na bieżąco – będziecie wiedzieć jak to zrobiłam i jak to zrobić. Zapraszam do poprzednich wpisów. A w mojej książce czy ebookach znajdziecie tam takie rzeczy, jakich w darmowych publikacjach nie ma, bo ja również muszę mieć z czego żyć. A ponadto, po to przerobiłam tak trudną drogę, aby te odpłatne wskazówki dać do ręki innym, aby nie musieli przerabiać tylu lat co ja na podnoszenie się 🙂

Do kolejnego wpisu 🙂

————————————————

Zapraszam po więcej przemyśleń:
—————————————————
Prawa autorskie:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie czy modyfikowanie treści z tego bloga w formie tekstowej lub audiowizualnej (video) podlega pod prawo karne i będzie egzekwowane.
Więcej w zakładce prawa autorskie na górze strony.

Może to Ci się spodoba:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *