Inspiracja, plagiat, kopiowanie, kradzież, naśladowanie – różnice

różnice między inspiracją a plagiatem

Od zawsze ludzie inspirowali się czymś w życiu. Jedni inspirują się ludźmi, którzy dotarli tam, gdzie oni chcą, inni inspirują się wyglądem, sposobem życia, a jeszcze inni nie tracą na to czasu, bo to oni wolą być pionierami a nie kopią kogoś innego. Ja należę do tej ostatniej grupy osób – nie inspiruje się nikim i niczym. Staram się wysilić swój umysł samodzielnie, aby wydobyć z niego cały kunszt tego co kryje.

Niestety moda na inspiracje w ostatnich latach wzrosła, ale nie w taki sposób jak powinna. Na studiach nauczyłam się czym jest inspiracja i jak to powinno wyglądać, aby było prawnie dozwolone. Wiele osób nie ma pojęcia, że zrzynanie od kogoś tego co publikuje w sieci lub tworzy na rzecz publikacji komercyjnych (jak wiele moich treści, które są sprzedawane na strony innych i po ich skopiowaniu można pozwać osobę za plagiat) lub powiela pomysły i rozwiązania, które już istnieją powielając je 1 do 1 co narusza prawa autorskie i jest jawną kradzieżą, a nie inspiracją, jest karalne.

Postanowiłam zrobić ten wpis, z kilku powodów:

1. sama musiałam zablokować swoje konto na instagramie, bo mnie w taki sposób od roku naśladuje (zrzyna równo) ukraińska dziewczyna, do której nic nie dociera. Wszystko co ja opublikuje ona ode mnie podbiera, później dodaje do moich treści jakąś swoją durną filozofie i na podstawie tych moich treści, wypowiedzi, życiowych spostrzeżeń i doświadczeń, nagrywa komercyjne filmy do sieci na youtubie, wpajając innym, że ona to wymyśliła. Nie wie, że wszystko co jest publikowane ma charakter komercyjny i nie ma pojęcia, że właśnie splagiatowała moje treści, a ja z lekkością w ten sposób wygrałabym każdą sprawę w sądzie, bo wystarczy spojrzeć na daty publikacji. Już słyszę jej naiwne tłumaczenia, że to inspiracja – a ja poniżej udowodnię, że tak nie jest.

2. Na youtube, jedna bardzo znana (nazwę to) dziewczyna pewnego chłopaka 🙂 skopiowała jeden do jednego zdjęcie innej, znanej, zagranicznej influancerki, tłumacząc to „odwzorowywaniem” zdjęć innych osób – bo trudniej przez usta przecisnąć – dopuściłam się plagiatu, żeby pokazać Wam, że mogę. To zobrazowało mi, że ludzie nie widzą różnicy między plagiatem, a inspirowaniem się.

3. Byłam świadkiem także internetowego zdarzenia, że dwie osoby mówią o jednej sytuacji i dają te same argumenty. Jedni oburzyli się na drugich o opublikowanie tych samych argumentów i tak powstała drama, która też pokrywa się z tematem kopiowania.

Celowo nie poruszam o jakie osoby chodzi, ponieważ, ja w przeciwieństwie do nich, nie zamierzam i nie chce budować swojej marki, stron i fikcyjnej „popularności” na plecach innych.

Doszłam jednak do wniosku, że pora przedstawić różnicę między tymi wszystkimi znaczeniami z tytułu, aby zobrazować kiedy coś jest inspiracją, a kiedy kradzieżą czy plagiatem, za które osoby tak działające mogą odpowiadać prawnie. 

Po co to robię?

Ponieważ moja książka – „Unikat na dnie”, która przez pandemie została odłożona w czasie, porusza właśnie aspekt bycia czyjąś kopią a unikatem. To co się dzieje w siei od momentu kiedy do tej sieci trafiło w  ostatnim roku 80% więcej osób, pokazuje mi, że kompletnie ludzie nie znają się na prawie internetowym, prawie do praw autorskich i własności intelektualnej, i przede wszystkim – nie odróżniają inspiracji od karalnego prawnie plagiatu.

Dopóki prawnie się coś nie zmieni (a patrząc, że jest w tej kwestii coraz więcej naruszeń i zmieni się prawo na 1000% , aby chronić wartości twórców, którzy nagminnie są okradani z własnej pracy), tak będę ponawiać ten temat według konieczności.

Już nie raz o tym wspominałam. Mówiłam także, że na studiach kiedyś też zrobiłam taką gafę, i żałuję tego całe życie (to też pozwoliło mi nigdy więcej nikogo nie naśladować, ani nie kopiować, bo zrozumiałam, że po prostu byłam wtedy durna), tyle tylko, że ja potrafię się do tego przyznać, a Ci którzy nadal mnie kopiują ukrywają to i szczycą się, że wszystkich wokół oszukują.

Różnice między pojęciami plagiat, inspiracja, kopiowanie, kradzież

inspiracja

1. «natchnienie, zapał twórczy»
2. «wpływ wywierany na kogoś, sugestia»

Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

plagiat  

«przywłaszczenie cudzego pomysłu twórczego, wydanie cudzego utworu pod własnym nazwiskiem lub dosłowne zapożyczenie z cudzego dzieła opublikowane jako własne; też: taki przywłaszczony pomysł, wydany utwór lub zapożyczenie»

Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

kopiować

1. «wykonywać kopie oryginału»
2. «wzorować się na kimś lub na czymś»
3. «sporządzać negatyw filmu w celu uzyskania wielu egzemplarzy taśmy filmowej»
4. «wykonywać odbitki fotograficzne»
5. «odtwarzać tekst, ilustrację itp. na warstwie światłoczułej»
6. «w obróbce skrawaniem: wykonywać przedmioty o kształcie wzornika»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

kradzież

1. «potajemne zabranie cudzej własności»
2. daw. «rzecz ukradziona»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

naśladować

1. «wzorować się na kimś, na czymś, postępować podobnie jak ktoś inny»
2. «odtwarzać, udawać kogoś, coś»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

 

Jak widać, żadne z tych zachowań nie jest uznawane za samoistną pomysłowość. Pod przykrywką inspiracji, która ma tylko dać natchnienie do działania wkłada się czyny nieuczciwe, które naruszają cudze prawa autorskie. 

prawo autorskie «przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

Jeżeli po samych pojęciach nie widać różnicy pomiędzy nimi, a wiele osób nadal uznaje się za oryginalnych i autentycznych, oto czym jest bycie oryginalnym, a jakie cechy posiada osoba autentyczna:

oryginalny

1. «niebędący kopią, przeróbką ani falsyfikatem»
2. «nieopierający się na wzorach»
3. «odbiegający od tego, co jest powszechnie znane lub przyjęte»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

autentyczny

1. «zgodny z rzeczywistością»
2. «niebędący kopią, falsyfikatem ani przeróbką»
3. «szczery, niekłamany, prawdziwy»
4. «niewątpliwy, wielki, prawdziwy – używane dla podkreślenia jakiejś cechy»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

Niestety, zauważyłam, że te same osoby, które naśladują, kopiują i plagiatują innych, cały czas podkreślają jakie są autentyczne i oryginalne. A tu proszę – jest to całkowite przeciwieństwo naśladownictwa i kopiowania innych. I nie poruszam tu celowo kwestii inspiracji, która bardzie przypomina proces motywacji a nie zrzynania cudzych pomysłów i realizacji dokładnie tego samego. Inspiracja powinna być rozumiana jako motywacja, a jest mylona z plagiatem. W sieci naśladowców jest pełno. Szczególnie jeżeli chodzi o popularnych twórców, którzy zbierają pomysły z zagranicy i kopiują je jeden do jednego. Później każdy mówi jacy są szczerzy, autentyczni, prawdziwi. A ja w tym widzę ludzi z brakiem kreatywności, brakiem pomysłowości, bez własnej osobowości i bez własnej tożsamości.

To co? Kim Ty chcesz być w swoim życiu?

kreatywny «tworzący coś nowego lub oryginalnego»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

pomysłowy «zdolny do twórczych myśli, tworzenia koncepcji; też: będący wynikiem czyjegoś dobrego pomysłu, świadczący o czyjejś inwencji»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

wizjoner

1. «człowiek miewający wizje»
2. «twórca śmiałych planów lub idei dotyczących przyszłości»

 Źródło: Słownik języka Polskiego PWN

czy może zwykły

typowy

1. «odpowiadający pewnemu typowi przedmiotów, ludzi, zjawisk itp.»
2. «często spotykany»
3. «o osobie: skupiający w sobie charakterystyczne cechy pewnego seryjnego wzoru»
4. «wykonany według określonego wzoru»Dlatego, jeżeli kiedykolwiek uznasz, że się czymś, kimś inspirujesz, a w rzeczywistości podbierzesz czyjś pomysł – dwa razy zastanów się co naprawdę robisz, bo kiedy rolę się odwrócą, to ty wpadniesz na super pomysł, będziesz chcieć na nim zarabiać i z niego żyć, a ktoś to skopiuje i powie, że to tylko inspiracja – wtedy zobaczysz jak to zaboli i jak mocno ta osoba w Twoich oczach straci twarz i szacunek.

Dajcie znać czy wy doświadczyliście kiedyś kopiowania i plagiatowania Waszej pracy. Dajcie znać jak wy postrzegacie słowo inspiracja, i jak postrzegacie osoby, które kopiują i naśladują innych. Jestem bardzo ciekawa.

Może to Ci się spodoba:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *