SERIA NOWA FIRMA W ROK [#5] KSIĘGOWOŚĆ, PRAWNIK

księgowość, prawnik

Zostało 15 dni tego roku. Roku nie najłatwiejszego, niezbyt przyjaznego dla biznesu, niezbyt korzystnego pod względem księgowym, prawnym, finansowym. Niezbyt korzystnym pod jakimkolwiek względem. Księgowość, doradca podatkowy, prawnik, czy kto mógłby pomóc w takiej sytuacji? Dlaczego tak trudno wybrać odpowiednie wsparcie w biznesie pod względem prawnym i księgowym? I dlaczego jeden niewłaściwy wybór może wpędzić w potężne problemy, których nie chce wziąć na plecy winowajca?

Jednak zanim przejdziemy do konkretów zaglądnijcie do wpisów poprzednich, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji:

 

#1) Przygotowania

#2) Plan

#3) Usługa / Produkt / Oferta

#4) Publikacja

 

Księgowa i prawnik – moje doświadczenia kulą u nogi

A teraz opiszę Wam trochę swojego doświadczenia jeżeli chodzi księgowe i prawników.

Zakładając swoją firmę, czy pierwszą czy drugą, robiłam to bez pieniędzy. A jak wiadomo, żadna księgowa i żaden prawnik za darmo nawet z krzesła nie wstaną – i to jest właśnie najgorsze, bo nie wiadomo na kogo się natrafi i czy napewno dobrze pokieruje sprawą.

 

W pierwszej działalności natrafiłam (o dziwo) na świetną księgową, a dokładnie doradcę księgowego, więc o nic nie musiałam się martwić przez wszystkie lata biznesu – do momentu, kiedy nie przekazała mojej firmy swojej pracownicy. Wtedy jak lawina (wraz z upadającą firmą) traciłam coraz większe zaufanie do tej firmy – miałam wrażenie, że informacje dotyczące mojej firmy i tamtejszych problemów zawodowych i księgowych, zostały wyprowadzone poza ich działalność – czego robić im nie wolno (albo tak jak u wszystkich zainterweniowała moja nieuczciwa konkurencja i opluła mnie od góry do dołu, a księgowe – jak każdy inny głupek, który w te bzdury uwierzył – również uwierzyły). Nie wnikam czemu się tak zepsuły, ale nasze relacje nie zakończyły się przyjaźnią (a szkoda, bo myślałam zawsze, że kiedy będę zmuszona zmienić księgową, to podziękuję za wszystko dużymi bukietami kwiatów – to co się działo na koniec pokazało, że nie warto za cokolwiek dziękować).

 

Z prawnikami miałam jedna wielką huśtawkę – natrafiałam na wielu na jakiś doradztwach darmowych. Każdy z nich był chętny, żeby zabrać się za sprawy sądowe, ale już za prowadzenie firmy, jej obsługę, umowy itp. – oj ciężko było o to.

Pierwsza firma - co jest ważne

Przez czas kiedy firmy nie prowadziłam – była zawieszona a później zamknięta – nie musiałam martwić się o takie sprawy. Minęło kilka lat i do otwarcia drugiej firmy przymusił mnie klient – i to był błąd – nie byłam jeszcze gotowa. Musiałam samodzielnie prowadzić księgowość, więc narobiłam mnóstwo błędów, które w grudniu ubiegłego roku się ujawniły i trzeba było robić korektę kilku wcześniejszych miesięcy. Pilnie potrzebowałam księgowej, więc wzięłam dosłownie – pierwszą lepszą (kolejny mój błąd). Okazało się, że ona nie potrafi załatwić i zrobić nic, poza wpisaniem 10 sztuk faktur do księgi przychodów i rozchodów, a ja jej jeszcze za to płacę 150,00 zł i robi to błędnie (nagrałam nawet film, w którym opowiadam o tej sytuacji). To jest bardzo długi temat, ale do tej pory sprzątam po niej. Zerwałam współpracę z hukiem i znowu księgowością musiałam zająć się sama. Tym razem jednak jestem zadowolona z obsługi, bo księguje wszystko sama, a jak będę miała możliwość – od razu przejdę na usługi doradztwa prawno-podatkowego.

 

Pisze Wam o tym, bo uważam, że gdybym znała tą aplikacje, na której teraz wystawiam faktury i księguje koszty – uniknęłabym masy tegorocznych problemów i zaoszczędziła mnóstwo pieniędzy, ponieważ nawet jeżeli miałabym obecnie biuro rachunkowe (tym razem z prawdziwego zdarzenia, a nie jakiś pic na wodę) to i tak zostałabym przy tej aplikacji i platformie, a księgowi tylko by to weryfikowali pod względem poprawności i doradztwa. Tą platformą jest infakt.pl, więc jak zastanawiacie się jaki program wybrać do wystawiania faktur czy rachunków i doglądaniu samodzielnie swoich spraw księgowych, to możecie zarejestrować się w infakt.pl i zacząć działać bez stresu i popełniania moich wszystkich błędów związanych z felernymi księgowymi (którzy biorą tylko pieniądze, a nic nie robią – no może robią – wpakowują przedsiębiorców w kolejne kłopoty – jakby swoich spraw mieli mało. Taki mam teraz obraz księgowych, bo przez nich od roku nic załatwić nie mogę).

 

Dlatego księgowych i prawników (porządnych) szukajcie jeszcze przed założeniem firmy. Jeżeli nie będą Wam potrafili odpowiedzieć na wszystkie pytania, które Was nurtują – szukajcie dalej. Wpisywanie w tabelki może robić każdy, ale odpowiedzialność za swoją pracę nie każdy potrafi ponosić.


Kup i przeczytaj moje autorskie ebooki

 • „Unikat na dnie (?)… czyli co zrobić kiedy życie jest pełne przeszkód?”

 • Znajdziesz mnie w social mediach


  Prawa autorskie:

  Copyright © by projektanteczka 2020

  www.rokdlasiebie.pl

  Może to Ci się spodoba:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *