SERIA KUPUJ Z GŁOWĄ [#4] NOWE CZY UŻYWANE, czyli co kupić, aby dobrze na tym wyjść?

co kupić
Dzisiaj temat rzeczy nowych i używanych. Poruszam tą kwestię po poprzednim wpisie z tej serii, który możecie przeczytać TUTAJ – Kupno – Sprzedaż. A dzisiaj – co kupić, aby zaoszczędzić lub do brze na tym wyjść?
 
Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się także ze wcześniejszymi tematami z tej serii. Możecie to zrobić:
 
Powracam jednak do tematu rzeczy nowych i używanych.
Kiedy zaczęłam sprzedawać swoje rzeczy zobaczyłam co warto kupować jako nowe, a w co nie warto inwestować i lepiej odkupić je od innych.
Nie wszystko bowiem warto kupować jako używane i nie wszystko warto kupować jako nowe.
 

Co kupić, czyli rzeczy nowe, które uważam, że warto kupować to:

 • te, które są kosztowne i mają wytrzymać w użytkowaniu wiele lat, np. sprzęty agd, meble, sprzęty komputerowe specjalistyczne (np. mój laptop ma 10 lat i jest to stacja robocza do projektowania. Gdybym go teraz sprzedała, mimo dobrych jakościowo parametrów, komputer może pociągnąć tylko 1 miesiąc lub rok, ze względu na swoje lata. Kupiony w nowej wersji wytrzymał aż tyle czasu – stąd uważam, że taki nowy zakup się opłacił)
 • przedmioty mocno interpersonalne, np. biżuteria z grawerem, ubrania dedykowane, ręczniki z dedykacją itp., 
 • produkty jednorazowego użytku – np. papierowe talerzyki, świece, kartony ozdobne itp.
 

Używane rzeczy, które uważam, że warto kupować to:

 • ubrania – jeżeli zakupoholicy lubią jakieś nowe ciuszki 🙂
 • biżuterie bez dedykacji (złoto i srebro można przetworzyć i u złotnika zrobić własny wzór)
 • drobne sprzęty – telefony, radia, aparaty, kamerki
 • obrazy
 • meble (np. do renowacji – co jest teraz bardzo modne)
 • sprzęty i narzędzia do ogrodu, budowy
 • rzeźby i dekoracje do wnętrz, ogrodów
 • pojazdy
co kupić  
Tak czy inaczej, czy kupujecie nowe czy używane, zawsze pamiętajcie o jednym kluczowym pytaniu – Czy zarobie na tym, jeżeli przyjdzie czas, aby to sprzedać?
Życie jest bardzo przewrotne. Ja też nigdy nie przypuszczałam, że rzeczy, w które inwestowałam lub były dla mnie jakimś prezentem zostaną sprzedane innym. Po to pracowałam tyle lat, aby w nie zainwestować, a przy upadku firmy przyszedł czas na sprzedaż. Były to niekiedy bolesne rozstania – jak z moim samochodem, który chciałam odnowić i przeznaczyć go na wyścigi – czy sprzedaż złotego łańcuszka z medalikiem, który otrzymałam jako prezent na Komunię Świętą. Jednak dzięki ich sprzedaży przetrwałam, a później przeprowadziłam się do Warszawy. Gdyby nie rozstanie z nimi, nie byłabym w stanie przewieźć wszystkiego ze sobą. Podróż ze Szczecina do Warszawy nie była najłatwiejsza już z tymi rzeczami, które mi zostały, a co dopiero z tymi, które zdążyłam przed przeprowadzką sprzedać.
Dużo osób zadaje sobie także pytanie przy kupowaniu – Czy to mi jest faktycznie potrzebne do życia? Czy mogę bez tego żyć? – ale te pytania pomagają tylko w oszczędzaniu, a nie w chęci późniejszego zarobku.
 
Kiedyś jeden Pan z komisu powiedział mi, że każdy produkt/rzecz da się sprzedać do 2 lat jego użytkowania, później, z każdym miesiącem i latami jest coraz trudniej.
 
I to tyle w dzisiejszym wpisie. Jest on po to, abyście przemyśleli na co i jak wydajecie pieniądze i czy potrafilibyście te fundusze odzyskać, kiedy zechcielibyście je sprzedać. Przedmioty w waszym domu pokażą jaką wartość macie dzięki temu.
 
Dajcie znać w komentarzu, czy po poprzednim wpisie udało Wam się już coś sprzedać z własnych rzeczy lub kupić coś od kogoś innego?
 

Kup i przeczytaj moje autorskie ebooki

 • „Unikat na dnie (?)… czyli co zrobić kiedy życie jest pełne przeszkód?”

 • Znajdziesz mnie w social mediach


  Prawa autorskie:

  Copyright © by projektanteczka 2020

  www.rokdlasiebie.pl

  Może to Ci się spodoba:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *