SERIA KUPUJ Z GŁOWĄ [#1] PLAN NA ROK, czyli roczne wydatki robione z głową

roczne wydatki
Seria skierowana jest do wszystkich, którzy chcą oszczędzać i nie musieć niczego sobie przy tym odmawiać, ale z głową. W ten sposób zarobki nie będą się kurczyć, a zaczną wzrastać, ponieważ do dobrych zakupów wystarczy zmienić tylko kilka nawyków.
Najważniejszy przy zakupach jest plan. Ten plan to nie tylko kartka z zakupami, która przygotowuje się idąc do sklepu. To plan wydatków na cały rok. Roczne wydatki pozwalają zobaczyć ile finansów należy zarobić w danym roku i jak dużo strat z tej pracy zostanie poniesionych na przyjemności, naprawy czy zakup niezbędnych rzeczy do życia. Jak planować roczne wydatki, aby się ich trzymać i zrealizować cały plan?
 

Roczne wydatki – jak zaplanować z głową?

W każdym miesiącu, każdy z Nas, robi zakupy, które są powtarzalne w każdym miesiącu. Generują one takie same koszty jak regularne opłaty. Nie zauważamy ich jednak, ponieważ dokonywane są na bazie paragonów, a nie faktur z kwotą, którą otrzymuje się na maila czy pocztą. Na paragon bierzemy wszystko co podchodzi pod rękę, ale wystarczy takie paragony przeanalizować, aby zrozumieć ile pieniędzy na klasycznych zakupach ucieka przez palce.
 
Plan na rok to wypisanie wydatków, które w danym roku będą niezbędne,  ale np. kosztowne.
Takimi wydatkami może być zakup pralki, lodówki, samochodu, laptopa, czy aparatu fotograficznego.
Mogą to być także wydatki związane ze zdrowiem, np.: kupienie nowych okularów, naprawa zębów, zabiegi kosmetyczne itp.
Plan na rok powinien uwzględniać także wydatki miesięczne, np. jedzenie, ubrania, które mogą pojawiać się jako wydatki co miesiąc.
Na początek wystarczy przedział cenowy jaki chce się wydawać lub wydaje na posiłki miesięcznie.
W kolejnych wpisach z tej serii, powiem Wam jak je zmniejszyć i jak zaplanować te duże wydatki, aby nie obciążyły budżetu, oraz kiedy inwestować w rzeczy, które wymagają naprawy lub wymiany na lepsze, bo jeżeli tego się nie zrobi – spowoduje to jeszcze większe wydatki.
 
 

Roczne wydatki – plan na miesiące i kwartały

 
Pierwszym zadaniem dla Was jest zatem wypisanie całej listy wydatków.
Najlepiej podzielić je miesiącami, zaczynając od sierpnia.
 
Dla przykładu (ps. ceny są przykładowe i należy dobrać je pod realne wydatki – jedna osoba utrzymując się uwzględnia tylko siebie rodzina uwzględnia wydatki wszystkich członków rodziny):
 
Wydatki w sierpniu
 
Koszty stałe:
– opłaty mieszkanie – 2000,00zł
– prąd (itp.) – 50,00zł
– telefon – 100,00zł
– internet – 100,00zł
 
Koszty zmienne:
– zakupy żywność – 300,00zł
– zakupy kosmetyki – 100,00zł
– zakupy ubrania – 400,00zł
 
Wydatki planowane:
– zakup komputera 6000,00zł
– opłata strony internetowej 300,00zł
– naprawa prysznica w domu – 100,00zł
– naprawa samochodu – 1000,00zł
– weterynarz – 600,00zł
– okulista – 800,00zł
 
RAZEM WYDATKI W SIERPNIU: 11 850,00zł
 

Podsumowanie kosztów i zysków

 
I teraz widzicie z jakimi kosztami w danym miesiącu będziecie musieli się zmierzyć. Jeżeli zarabiacie miesięcznie 2500-3500zł, to miesięczne wydatki na kwotę 11 850,00zł zdecydowanie przekraczają Wasz budżet. Po wypisaniu takich zestawień na każdy miesiąc, będziecie od razu widzieć, gdzie potrzeba kroić koszty gdzie uda się odłożyć, czy z czego zrezygnować, aby np. naprawić coś istotniejszego lub kupić nowego, bo stare wisi na włosku i ulegnie awarii jeszcze w tym roku.
 
I to tyle na ten miesiąc. W kolejnych miesiącach pojawi się w tej serii także haul zakupowy moich kupionych rzeczy,aby pokazać Wam w jaki sposób ja inwestuje pieniądze, bo co tu dużo mówić – nie znoszę przepłacać tam, gdzie nie warto, a lubię zainwestować tam, gdzie warto i coś ma służyć wiele lat 🙂
 
Mam nadzieję, że ta seria przypadnie Wam do gustu – zarówno pod względem porad pieniężnych (nie pisze finansowych, bo finansistą nie jestem, ale te metody sprawdzają się u mnie, więc może i u Was zaczną się sprawdzać) i pod względem ciekawości co do robionych przeze mnie zakupów, z których i Wy będziecie mogli skorzystać, inspirując się moim podejściem.
 

Zobacz kolejne, inne wpisy z tej serii:


Kup i przeczytaj moje autorskie ebooki

 • „Unikat na dnie (?)… czyli co zrobić kiedy życie jest pełne przeszkód?”

 • Znajdziesz mnie w social mediach


  Prawa autorskie:

  Copyright © by rokdlasiebie 2020

  www.rokdlasiebie.pl

  Może to Ci się spodoba:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *