Żyć ” Tu i teraz ” – co to znaczy i jak interpretować?

tu i teraz
 
Kiedy słyszę jak ktoś mówi, żeby “ żyć tu i teraz ”, to zawsze mam wrażenie, że to jest świetna wymówka tej osoby na swoje lenistwo przed pracą nad czymś.
Projektując, każdy architekt i projektant wie, że projekt to plan na przyszłość. Wie także, że nie jest możliwy do wykonania w przeciągu jednego dnia (gdyby wynaleźli taką technologię na robienie projektów w jeden dzień, to byłabym zachwycona 😀 ). Praca nad projektem trwa czasami tydzień, kilka tygodni, miesiące, a nawet lata – w zależności od tego, jak duży projekt to jest.

Nie tłumacz wszystkiego słowami ” tu i teraz „, czyli po prostu żyj

Podchodząc do projektu jak do życia “tu i teraz” to jakby przyzwolenie sobie na nic nie robienie, bo przecież “żyję tu i teraz”, więc nie chce mi się dzisiaj tego robić, jutro też zrobię coś innego, bo przecież ten projekt jest do oddania za rok, a nie teraz. 
Przecież później jego realizacja zajmie kilka miesięcy, a może i lat, więc po co się spieszyć? Lepiej żyć “tu i teraz!” Bawić się, wypoczywać, a projekt, nowe budynki czy ich renowacja zrobi się za 15 lat, kiedy może już będzie koniec świata 🙂 “Życie tu i teraz” jest najważniejsze! 🙂 Koniec i kropka! 🙂
 
Piszę to trochę sarkastycznie, bo naprawdę mnie to bawi. 
Niby jak mamy żyć jak nie tu i teraz? 🙂 Przecież każdy z Nas żyje tu i teraz – jedni czas tracą, inni wykorzystują go w każdej sekundzie (to jest tylko taka różnica).
Jeszcze nie potrafimy cofać się w czasie ani teleportować? (a przynajmniej nie świadomie). Zawsze jesteśmy tu i teraz, a tylko nasze myśli mogą odbiegać na przód lub otwierać szufladkę zwaną “wspomnienia”.
 

Żyj tu i teraz, ale nie tłumacz wszystkiego tym stwierdzeniem

Te słowa “żyj tu i teraz” to jest taka wymówka przed życiem lub przed zmianami. Strach przed utratą czegoś co jest przyjemne i wygodne, bo brakuje odwagi do prawdziwego życia. Tłumaczenie się epitetami typu “żyć tu i teraz” to jawna wymówka unikania jakiegokolwiek wysiłku w swoim życiu.
Życie każdego z nas zakończy się śmiercią. Ja się śmierci nie boję, bo ją znam. Od śmierci mojego taty minęło ponad 20 lat, a przez ten czas w moim życiu umarło przynajmniej jeszcze 10 osób. Za każdym razem utwierdzam się w przekonaniu, że nie jest w stanie zrozumieć śmierci ten, kto nie doświadczył jej w swojej rodzinie czy najbliższym otoczeniu. Czasami słucham jak ludzie mówią (głównie Ci, którzy żadnej śmierci nie przeżyli), że będą się cieszyć, że ktoś umarł, to od razu widzę ignorancję w tej osobie – zarówno do śmierci jak i do samego życia. Śmierć widać jak przychodzi… ale to dłuższa sprawa… Zobaczy ją każdy na koniec własnego życia, czasami na koniec czyjegoś. 
 

Doceniaj całe życie, a nie tylko fragmenty

Każdy etap życia po coś jest. Te ciągłe tłumaczenie swojego własnego życia epitetami nieróbstwa jest czasami naprawdę zabawne 🙂 Nawiązuje do śmierci w tym poście nie bez powodu. W słowach „żyj tu i teraz”, jest zawarte po prostu życie, na każdej płaszczyźnie życia jakiekolwiek ono by nie było. To informacja – nie odbieraj go sobie! (chociaż czasami życie tak dobija, że myśli samobójcze mogą się pojawić – też takie kiedyś miałam – na studiach – i byłam o krok od skończenia ze sobą (kiedyś Wam o tym opowiem)). To nie udowadnianie, że jedni teraz nie żyją a inni tak, bo to bzdura. Każdy żyje tu i teraz, ale jedni bardziej myślą o przeszłości, która już nie wróci, (ewentualnie można kilka rzeczy w niej naprawić, ale do tego trzeba mieć odwagę – a nie każdy ją ma – albo zamknąć ten temat całkowicie), a niektórzy bardziej myślą o przyszłości – gdzie dojdą, kim będą, co będą robić. To są wszystko tylko wspomnienia, albo plany, ale każdy żyje tu i teraz.
 

Żyć tu i teraz to nie znaczy leniwie

Dlatego – marzcie, żyjcie przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, planujcie, twórzcie, realizujcie, bo te wszystkie minione, obecne i przyszłe lata składają się na Wasze całe życie, a nie tylko to “tu i teraz” 🙂 I nie dajcie sobie wmówić, że życie tylko daną chwilą jest najważniejsze.
“Tu i teraz” to – niemoc. A to tu i teraz nie istniałoby, gdyby nie przeszłość, tak jak może nie istnieć, gdyby nie przyszłość.
 

Kup i przeczytaj moje autorskie ebooki

 • „Unikat na dnie (?)… czyli co zrobić kiedy życie jest pełne przeszkód?”

 • Znajdziesz mnie w social mediach


  Prawa autorskie:

  Copyright © by projektanteczka 2021

  www.rokdlasiebie.pl

  Może to Ci się spodoba:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *